Irish Dew

world music

Hudba Irish Dew má kořeny v irském folku, ze kterého si bere některé specifické prvky. Vyhýbá se však prvoplánové dvoučtvrťové sazbě, inspiruje se spíše tajemnými písněmi, ve kterých se snaží hledat informace na hlubších úrovních. Získaný materiál je přetvářen do nové podoby, přizpůsoben možnostem současných nástrojů a produkcí tak, aby si zachoval svou údernost a jadrnost. Podstatou autorské práce je pak zejména hledání indicií původních prvků keltské hudby a spiritualit spíše na území střední a východní Evropy. Ty nachází hlavně ve folkloru zmíněných oblastí, tedy v českém, moravském, balkánském, ale i dalších.

Skupina Irish Dew má za sebou téměř třicetiletou historii, během které natočila dvě studiová alba – Závist a Šance – a spolupracovala s mnoha dalšími předními jmény nejen české hudební scény.

V průběhu let se v kapele vystřídala nespočetná řada hudebníků; v současnosti můžete v Irish Dew vedle zakladatele skupiny a kapelníka Václava Veselého (akordeon, kytara) slyšet Jana Brabce (banjo,mandolína, zp), Lukáše Fiřta (kytara, mandola) a Martina Boumu (baskytara).